زمانی که طراحان طلا و جواهر یک قطعه زیبا و شیک تولید می کنند، در مرحله بعد باید به این فکر باشند که از چه سنگی برای زیباتر کردن آن استفاده کنند. سنگ های مختلفی وجود دارند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارا می باشند.در این مقاله می خواهیم شما را با انواع سنگ ها و خصوصیات آنها آشنا کنیم.

سنگ اوپال

 

بیشتر بخوانید: آیا تاثیر مثبت استفاده از سنگ های قیمتی بر سلامت بدن و روان، بنیاد علمی دارد؟ 

 سنگ آماتیس (Amethyst):

آماتیس یک سنگ کوارتز بنفش رنگ است که نام آن از کلمه یونانی آماتیستوس (Amethystos) به معنای ” مست نشده” گرفته شده است. سنگ آماتیس یک پادزهر قوی در برابر مستی است و علت نام گذاری آن به یک افسانه در زمان یونان باستان بر می گردد که به این شرح است:

در زمان یونان باستان یک خدای مستی به نام دیونیسوس (Diyonisos) دختری به نام آماتیستوس را دنبال می کند. این دختر به الهه آرتمیس (Artemys) دعا می کند که پاکدامن باقی بماند. الهه آرتمیس دعای او را برآورده می کند و او را به یک سنگ سفید تبدیل می کند. بعد از آن خدای مستی با ریختن اشک پشیمانی از شراب بر روی آن رنگ بنفش آن را بر می گرداند.

رنگ بنفش سنگ آماتیس در اثر رسوبات آهن و آلومینیوم و اشعه طبیعی ایجاد می شود. این سنگ در بسیاری از نقاط جهان مانند برزیل، بولیوی، مکزیک، افریقا، کانادا، روسیه، ایالات متحده امریکا و اروپا یافت می شود.

سنگ آماتیس اشاره به آخرین چاکرای بدن ( چاکرای تاج) دارد. خواص شفا دهنده ی این سنگ بسیار زیاد است و بیشتر از آن به عنوان یک محافظ استفاده می کنند. این سنگ ضد اضطراب و استرس است و افکار منفی را از ذهن انسان دور می کند.

گردنبند با سنگ آماتیس سنگ قیمتی آماتیس

نمونه گردنبند ساخته شده با سنگ آماتیس توسط گالری ساعتچی

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل سنگ ماه تولد، خواص و ویژگی ها 

سنگ سیترین (Citrine) :

از این سنگ درخشان به عنوان هدیه ای از خورشید یاد می کنند. سنگ سیترین یک نوع کوارتز با ناخالصی آهن است که تفاوت آن با سنگ آماتیس در میزان اکسیداسیون آهن می باشد. نام آن از کلمه فرانسوی سیترون (citron) به معنای ” لیمو” گرفته شده است و به ندرت به صورت طبیعی یافت می شود. با این حال کشور برزیل پیشرو در تولید سیترین طبیعی است. سیترین به رنگ های زرد، طلایی و نارنجی- قهوه ای یافت می شود.

سنگ سیترین به دومین چاکرای بدن ( چاکرای خاجی) اشاره دارد و  انرژی گرم و آرامش بخش خورشید را به همراه دارد به همین دلیل باعث افزایش انرژی مثبت و کاهش انرژی منفی می شود و همچنین به عنوان یک پاک کننده قوی برای ذهن به کار می رود. این سنگ برای درمان بیماری های مثانه و عدم تعادل در تیروئید هم بسیار مفید می باشد.

سنگ سیترین

سنگ سیترین

نمونه انگشتر ساخته شده با سنگ سیترین توسط گالری ساعتچی

سنگ زمرد (Emerlad):

سنگ زمرد یک سنگ معدنی گرانبهاست که سمبل بهار، عشق و تولد دوباره است. رنگ سبز آن به خاطر وجود مقداری کروم و وانادیوم در آن است، البته زمرد به رنگ های آبی و زرد هم دیده می شود. سنگ زمرد تا حدودی شکننده است و سختی کمی دارد و با توجه به چهار ویژگی رنگ، وضوح، برش و قیراط شناخته می شود که مهمترین آن رنگ و وضوح است. یعنی زمرد خوب علاوه بر دارا بودن رنگ سبز خالص باید از شفافیت قابل توجهی هم برخوردار باشد. این سنگ در برزیل، پاکستان، روسیه و شرق آفریقا، هند، کلمبیا و ماداگاسکار یافت می شود.

زمرد به چهارمین چاکرای بدن ( چاکرای قلب) اشاره دارد و به عنوان سنگ عشق موفق شناخته شده که وفاداری و سعادت را به ارمغان می آورد و باعث افزایش وحدت و دوستی می شود. سنگ زمرد تمرکز را افزایش داده و باعث تقویت توانایی های روحی می شود.

این سنگ همچنین در درمان بیماری های مربوط به قلب ، ریه، ستون فقرات و بیماری های عضلانی مؤثر است.

سنگ زمرد

خرید طلا سنگ زمرد

نمونه گوشواره ساخته شده با سنگ زمرد توسط گالری ساعتچی

بیشتر بخوانید: شناخت سنگ زمرد، راهنمای تشخیص زمرد اصل

سنگ گارنت (Garnet):

گارنت از کلمه انگلیسی granatum گرفته شده که اشاره به انار دارد. به همین دلیل  اغلب افراد فکر می کنند که گارنت باید فقط به رنگ قرمز بسیار شفاف مانند یاقوت سرخ یافت شود در حالی که این سنگ، رنگین کمانی از  رنگ هاست. عناصر مختلفی مانند کلسیم، آهن، منگنز و … درون گارنت وجود دارد که کم و زیاد شدن آنها باعث ایجاد رنگ های مختلف مانند نارنجی، قهوه ای، سبز و … یافت می شوند. گارنت بر خلاف سنگ های دیگر اشاره به یک سنگ مشخص با ویژگی های خاص ندارد بلکه گارنت نامی است که به گروه بزرگی از سنگ های معدنی با فرمول های شیمیایی متفاوت اشاره می کند و نه تنها به عنوان یک جواهر گران قیمت تزئینی از آن استفاده می شود بلکه خواص درمانی و قدرت محافظتی آن نیز ارزشمند است . این سنگ سرشار از احساسات عمیق است و  نماد آتش اولیه، خلق جهان بدون هرج و مرج، پاکی و عشق است.

گارنت به اولین چاکرای بدن ( چاکرای ریشه) اشاره دارد و برای کاهش سموم بدن، پاک کردن اندام ها ی حیاتی و خون مفید است و همچنین به جذب ویتامین ها کمک می کند. گارنت انرژی را متعادل می کند و آرامش و شور را به صورت مناسب به ارمغان می آورد.

در حدود ۵۰۰۰ سال قبل این سنگ در کشورهای چکسلواکی و مصر یافت می شده است. امروزه گارنت نه تنها به عنوان جواهر زیبا شناخته می شود، بلکه به طور گسترده ای در بازارهای صنعتی، برای چرخ دنده های ساعت، کاغذ سنباده و مواد ساینده استفاده می شود.

سنگ گارنت

گوشواره با سنگ گارنت

نمونه گوشواره ساخته شده با سنگ گارنت توسط گالری ساعتچی

سنگ اونیکس(onyx) :

سنگ اونیکس یکی از سنگ های قیمتی است که خواص شگفت انگیز و معنوی فراوانی دارد. نام این سنگ از واژه یونانی (Onux) به معنای ناخن گرفته شده است که افسانه آن به این شرح است:

زمانی که Cupid (یک شخصیت افسانه ای) با بدجنسی ناخن های ونوس (شخصیت افسانه ای)  را در حالی که آن زن خواب بود برید همین طور که این ناخن ها بر زمین می افتادند خدایان آنها را به سنگ های گوشتی تبدیل می کردند زیرا معتقد بودند که هیچ قسمتی از بدن آسمانی نباید از بین برود. این سنگ ها را که به رنگ های قهوه ای، سیاه و سفید بودند به نام Onux نام گذاری کردند.

سنگ اونیکس به رنگ های سیاه و سفید یافت می شود که البته امروزه بیشتر از رنگ سیاه خالص آن استفاده می کنند.

این سنگ برای رهایی از انرژی های منفی و افزایش تمرکز و تعادل مفید است و به عنوان یک محافظ در برابر چشم بد هم استفاده می شود.

به دلیل اینکه رنگ سیاه رنگی است که هیچ وقت از مد نمی افتد شما با داشتن طلا و جواهری با سنگ اونیکس می توانید همیشه به روز باشید.

سنگ اونیکس دستبند طلا با سنگ اونیکس

نمونه دستبند ساخته شده با سنگ اونیکس توسط گالری ساعتچی

سنگ اپال (opal):

اپال از کلمه سانسکریت ( زبان باستانی هندوها ) Upala به معنای ” سنگ گرانبها ” گرفته شده و بعد از آن کلمه یونانی (Opallios) به معنای ” تغییر رنگ ها” به وجود آمده است. در دوران باستان اپال به عنوان ملکه سنگ ها شناخته می شده به این دلیل که رنگ تمام سنگ های قیمتی دیگر را شامل می شود. هر سنگ اپال به عنوان یک مللکه یک اثر منحصر به فرد است. بعضی از افراد تشعشع آرامش بخش آبی و سبز آن را دوست دارند و بعضی دیگر عاشق رنگ قرمز و زرد درخشان آن هستند. در واقع شما با داشتن سنگ اپال رنگین کمانی از رنگ ها را دارید که با چرخاندن آن می توانید هر رنگی را که دوست دارید مشاهده کنید.

رعد و برق های حیرت انگیز استرالیا به رنگ سیاه اپال معروف هستند.اپال سمبل وفاداری و اطمینان است و قدرت چشم و ذهن را افزایش می دهد.

سنگ اپال گردنبند طلا با سنگ اپال

نمونه گردنبند ساخته شده با سنگ اپال توسط گالری ساعتچی

بیشتر بخوانید: سنگ اوپال چیست؟ 

سنگ پریدوت(Peridot) :

پریدوت یکی از سنگ های قیمتی است که برخلاف سنگ هی دیگر تنها در یک رنگ سبز کمرنگ ( سبز آهکی) وجود دارد. در زمان های قدیم اعتقاد بر این بود که پریدوت هدیه مادر طبیعت برای جشن سالانه به وجود آمدن دنیای جدید است. سنگ پریدوت بیشتر در مصر وجود دارد.

پریدوت به دلیل دارا بودن رنگ سبز مایل به زرد با سومین چاکرای بدن ( چاکرای شبکه خورشیدی) در ارتباط است و بر روی اندام های آن قسمت از بدن اثر درمانی دارد. پریدوت به درمان بیماری های کبدی، مشکلات گوارشی و بیماری های کلیه و مثانه کمک می کند و همچنین برای دور کردن کابوس های شبانه هم بسیار مفید است.

سنگ پریدوت

گوشواره طلا با سنگ پریدوت

نمونه گوشواره ساخته شده با سنگ پریدوت توسط گالری ساعتچی

یاقوت سرخ(Ruby)  :

سنگ یاقوت سرخ که به خاطر رنگ قرمز روشن آن از دیگر سنگ ها متمایز می شود، نشان دهنده عشق، اشتیاق، شجاعت و احساسات است که قرن ها به عنوان پادشاه تمام جواهرات بوده و امروزه هم به عنوان با ارزش ترین سنگ در نظر گرفته می شود. در کنار رنگ، ویژگی های دیگری نظیر سختی، دوام ، درخشش و کمیابی آن ارزش آن را چند برابر کرده است. از زمان های قدیم اعتقاد بر این بوده که استفاده از سنگ یاقوت سرخ برای دارنده آن خوش اقبالی به همراه دارد. استفاده از یاقوت سرخ به حل مشکلات مربوط به بینایی و گردش خون کمک می کند.

یاقوت سرخ

یاقوت کبود (SAPPHIRE) :

Sapphier در زبان یونانی به معنای آبی است و سنگ یاقوت کبود به خاطر رنگ عالی، سختی، درخشش و دوام آن به عنوان با ارزش ترین و گرانبها ترین سنگ آبی شناخته شده است. در اساطیر یاقوت کبود سنگ حکمت و سلطنت بوده و نماد نبوت و خیر الهی می باشد و استفاده از آن خیر و خوش اقبالی را به ارمغان می آورد. این سنگ برای افزایش تمرکز و آرامش مفید است.

سنگ یاقوت کبود و یاقوت سرخ هر دو از انواع سنگ سنباده هستند، بنابراین همه ی ویژگی های آنها به جز رنگ مشترک می باشد.

یاقوت کبود بیشتر در کشورهای  سریلانکا، برمه (میانمار)، تایلند، ماداگاسکار، تانزانیا، استرالیا و ایالات متحده آمریکا یافت می شود.

یاقوت کبود

توپاز (Topaz) :

توپاز به دلیل دارا بودن ویژگی هایی نظیر سختی خوب، رنگ مطلوب، فراوانی نسبی و در دسترس بودن آن یکی از محبوب ترین سنگ های قیمتی است. با ارزش ترین رنگ توپاز نوع طلایی رنگ آن می باشد ولی به طور معمول از رنگ آبی آن برای ساخت جواهرات استفاده می کنند و از آنجایی که توپاز آبی بسیار کمیاب است معمولاً رنگ آن را به صورت مصنوعی ایجاد می کنند. توپاز یک سنگ قیمتی سخت است که این سختی شکنندگی آن را نیز افزایش می دهد به همین دلیل هنگام استفاده از سنگ توپاز در جواهرات باید به این نکته توجه داشت که سنگ در جاهایی قرار بگیرد که کمتر در معرض تماس با سطوح سخت باشد.

توپاز سنگ عشق و خوش اقبالی است و برای رسیدن به اهداف ،جذب فرد مناسب برای زندگی، دوستی و تجارت، برای رهایی از خستگی و احساس غم و اندوه و برای بالابردن انگیزه و حس خوب در فرد بسیار مناسب است.

توپاز

مالاکیت( malachite)

مالاکیت با رنگ سبز و زیبای خود که قدرت معنوی و انرژی فراوانی دارد، زیبایی ذاتی گل ها و درختان را به نمایش می گذارد. این سنگ به عنوان جواهر شناخته نمی شود. مالاکیت می تواند انرژی های منفی و آلودگی های محیط و بدن فردی را که از آن استفاده می کند به خود جذب کند. همچنین از فرد در برابر تابش انواع اشعه محافظت می کند و آلودگی های الکترومغناطیسی را از بین می برد . بنابراین می توان این سنگ را در منزل کنار مایکروویو قرار داد تا اشعه های آن را از بین ببرد و در محل کار می تواند پارازیت، روشنایی بیش از حد فلورسنت و اشعه های مضر وسایل الکترونیکی را از بین ببرد.

مالاکیت با اشعه های خالص سبز رنگ خود به چاکرای قلب که در نزدیکی مرکز قفسه سینه قرار می گیرد اختصاص دارد و تعادل ما را با دنیای خارج در برابر آنچه که می پذیریم و آنچه که مقاومت می کنیم تنظیم می کند.

مالاکیت

سنگ تورمالین (Tourmaline) :

تورمالین رنگارنگ ترین سنگ قیمتی است که تقریباٌ تمام رنگ ها را شامل می شود اما به رنگ های صورتی، قرمز، سبز، آبی و رنگارنگ (Multicolour)  بیشتر شناخته می شود. تورمالین یک کانی واحد نیست بلکه از یک گروه مواد معدنی که خواص فیزیکی و شیمیایی آنها به هم مرتبط است تشکیل شده است. تورمالین را می توان در بلورهای شفاف نسبتاٌ بزرگ پیدا کرد که می توان با آنها جواهرات بی نقص تولید کرد. همچنین می تواند به عنوان یک سنگ آویز بزرگ برای گردنبند، دستبند و گوشواره استفاده شود.

از جمله خواص درمانی تورمالین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • کمک به سم زدایی
  • از دست دادن چربی را پشتیبانی می کند
  • کاهش احتباس آب
  • بهبود گردش خون
  • کمک به از بین بردن فلزات سمی از بدن

سنگ تورمالین

سنگ فیروزه

سنگ فیروزه شاید قدیمی ترین سنگ تاریخ بشریت باشد. رنگ این سنگ یک رنگ آبی یا سبز – آبی منحصر به فرد است که از آسمان نیلگون به سنگ های زمینی هدیه داده شده است. فیروزه به چهار شکل صاف، رگه دار، آبی و سبز یافت می شود.

واژه Turquoise به معنای سنگ ترکیه است به این دلیل که مسیرهای تجاری که سنگ فیروزه را به اروپا منتقل می کردند از ترکیه عبور می کردند و تجار ونیزی عمدتاً در ترکیه این سنگ را خرید و فروش می کردند.

هزاران سال است که فیروزه به عنوان نماد عقل، عرفان و قدرت جاودانگی در همه فرهنگ ها بکار گرفته می شود.

فیروزه چاکرای گلو را تحریک و هماهنگ می کند و قدرت بیان را بیشتر می کند. فیروزه به عنوان یک سنگ تصفیه انرژی منفی را تخریب می کند، استرس را کاهش و آرامش را افزایش می دهد.

اگرچه کشورهایی مثل چین، امریکا، مصر، مکزیک و چند کشور دیگر معدن فیروزه دارند اما معدن فیروزه نیشابور مرغوبترین فیروزه را داراست. در واقع هر چقدر رنگ فیروزه به آبی تیره نزدیک باشد و صاف و بدون خط و خش باشد مرغوب تر است.

فیروزه ایران به صورت خام صادر نمی شود بلکه پس از تراش خوردن به کشورهای مالزی، اندونزی، عربستان، ترکیه، امارات و … صادر می شود.

سنگ فیروزه

سنگ عقیق (Agate) :

واژه Agate به معنای عقیق از نام رودخانه ای در سیسیلی به نام Achetes River گرفته شده است که اولین بار سنگ عقیق در آنجا یافت شد. از نظر تاریخی عقیق توسط مصنوعات مردم نو سنگی کشف شده است که به عنوان یک حرز التیام بخش و وسیله تزیین به کار می رفته است.

دنیای عقیق یک دنیای مبهم و در حال تکامل است. اگر نخواهیم بگوییم هزاران نوع، می توان گفت صدها نوع عقیق در سراسر جهان یافت می شود.

از انواع عقیق می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • عقیق آبی براق (Blue Lace Agate): که دارای ظاهری صاف به رنگ آبی آسمانی است و طراحی بی نظیر دایره ای آن تأثیر مثبت بر احساسات و نگرش انسان دارد. این سنگ، سنگ حفاظت نیست بلکه سنگ تشویق و حمایت است.
  • عقیق شیاردار براق (Crazy Lace Agate) : این سنگ به نام ” سنگ خنده” معروف است به این دلیل که با جشن و پایکوبی روز مقدس مکزیک در ارتباط است و برای کسی که از آن استفاده کند حس لذت و شادی را به ارمغان می آورد. این سنگ ، سنگ حمایت و تشویق است و باعث ارتقای افکار و افزایش حس خوش بینی می شود.
  • عقیق آتش  (Fire Agate): این سنگ به عنوان شعله معنوی کمال مطلق شناخته می شود، که یک رمز و راز بزرگ را در داخل کریستال قهوه ای خود پنهان می کند. شما فقط کافی است این سنگ آتشین را لمس کنید و آن را از نزدیک مطالعه کنید تا به اسرار آن پی ببرید.

سنگ عقیق

انگشترطلا عقیق

نمونه انگشتر ساخته شده با سنگ عقیق توسط گالری ساعتچی

همانطور که در مقاله فوق ملاحظه کردید گالری ساعتچی در طراحی و تولید زیورآلات طلا از انواع سنگ های اشاره شده استفاده می کند، با این تفاوت که سنگ های بکار رفته از نوع سنگ کوبیک زیرکونیا هستند که به صورت مصنوعی ساخته می شوند . این سنگ ها از نظر ظاهری دارای خواص مشابه الماس هستند اما مزیت آنها این است که شما می توانید با قیمت بسیار کمتری نسبت به الماس آنها را تهیه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سنگ های کوبیک زیرکونیا می توانید به مقاله ای در این زمینه در مجله ساعتچی به آدرس www.saatchico.com/mag  مراجعه کنید.

عنوان
انواع سنگ ها را بشناسیم
مقاله
انواع سنگ ها را بشناسیم
خلاصه
همانطور که در مقاله فوق ملاحظه کردید گالری ساعتچی در طراحی و تولید زیورآلات طلا از انواع سنگ های اشاره شده استفاده می کند، با این تفاوت که سنگ های بکار رفته از نوع سنگ کوبیک زیرکونیا هستند که به صورت مصنوعی ساخته می شوند .
نویسنده