طلا، از قدیم تا به امروز یک فلز گران‌بها محسوب می شود. افرادی که به زیورآلات طلا علاقه دارند و هر از چند گاهی به صندوق جواهرات خود سرک می کشند، بعضی از آن ها را می فروشند یا به آن اصافه می کنند، نیاز است با واحد های اندازه گیری طلا و جواهر آشنا شوند تا در خرید و فروش آن ها و برنامه‌ریزی های مالی خود دچار مشکل نشوند.

واحد اندازه گیری طلا

برای مشاهده بر روی لینک کلیک کنید: خرید طلا از گالری آنلاین ساعتچی

واحد های اندازه گیری طلا موردی است که یادگیری آن برای تمام افرادی که به معاملات طلا و جواهر علاقه مند هستند واجب بوده و نیاز به دقت بالایی هم دارد. به دلیل نوسانات زیاد در بازار طلا، اگر اندازه گیری به روشی دقیق انجام نشود، کار معاملات آن ممکن است دچار ضرر و زیان گردد.

طلا در بازار ایران با واحدهای مختلفی اندازه گیری می شود. ما قصد داریم در این مطلب ۵ واحد اندازه گیری طلا را معرفی کنیم. گرم (Gram)، مثقال (Moghtal)، سوت (sut)، قیراط (carat) و اونس (Ounce)، ۵ واحد اندازه گیری طلا هستند که در ادامه توضیح مختصری از هر کدام را خواهیم خواند.

لطفا در ادامه همراه ما باشید تا اطلاعات کامل و جامعی از این واحدهای اندازه گیری کسب کنید و در هنگام خرید و فروش، به توضیح دیگران نیازی نداشته باشید.

واحد های اندازه‌گیری طلا و تفاوت بین آن ها چیست؟

واحد اندازه گیری طلا

طلا مانند همه اجسام دیگر، واحد اندازه گیری دارد که مخصوص تعیین وزن خود آن ها است. شما با دانش نسبی در مورد واحدهای اندازه گیری طلا می توانید شناخت بالاتری از طلا داشته باشید و در معاملات خود از این دانش کمک بگیرید.

در مقدمه عنوان کردیم که ۵ واحد رایج برای اندازه گیری طلا وجود دارد که تفاوت های بین آن ها اساسی است. با هر کدام از این واحدهای اندازه گیری می توان به هر حجمی از طلا و جواهر یک عدد و واحدی را نسبت داد. این واحدها قابل تبدیل به یکدیگر هستند که در ادامه بیشتر در مورد آن ها خواهیم گفت.

موارد مرتبط با اندازه‌گیری طلا

واحد اندازه گیری طلا

خوب است بدانید طلا با خلوص صددرصد، بسیار نرم بوده و برای اینکه دارای دوام بالایی باشد، نیاز است تا با فلزات سخت تر مخلوط شود و به آلیاژ تبدیل گردد. درجه خلوص فلزاتی که با طلا ترکیب شده اند با قیراط یا مثقال اندازه گرفته می شود و به صورت درصد گفته می شود. نسبت طلای خالص به بقیه فلزات را به ۲۴ بخش اندازه گیری کرده که به آن ۲۴ عیار طلای خالص می گویند. به طور معمول ۱۸ بخش آن از طلا و مابقی از فلزات دیگر تشکیل شده است.

واحد اندازه گیری طلا

خلوص طلا

در زمان فروش طلای استفاده شده تشخیص خلوص آن کار دشواری بوده و با یک مشاهده مشخص نمی شود. هر چقدر طلا دارای خلوص بیشتر و بالاتری باشد ارزش بیشتری را دارد. اگر به طور مثال طلای ۱۲ عیار داشته باشید ارزش مالی آن کمتر است؛ زیرا دارای طلای کم و فلز بیشتر خواهد بود.

وزن طلا

در ایران وزن طلا و اندازه گیری آن با واحد گرم است و با همین واحد اندازه گیری خرید و فروش می شود. گرم طلای شما قبل و بعد از خرید طلا یکسان است.

واحدهای اندازه‌گیری طلا و معرفی آن ها

واحد اندازه گیری طلا

یکی از فلزات پربها در کل دنیا طلا و جواهر است که افراد، برای خرید و فروش آن باید با واحد های اندازه گیری آن آشنا باشند و شرح هر یک از این واحدها را بدانند. دانستن واحد ها و کاربرد آن ها نیاز به کسب اطلاعات دقیق دارد که در ادامه به شرح آن ها پرداخته ایم:

۱- گرم، واحدی جهت اندازه گیری طلا

واحد اندازه گیری طلا

گرم، واحد اندازه گیری شناخته شده ای در بازار جوامع مختلف بوده که زیاد از آن استفاده می شود. در صنعت طلا هم گرم، واحدی جهت اندازه گیری وزن طلا بوده و معادل با یک بیستم اونس (انس) محسوب می شود. می توان جهت اندازه گیری وزن سکه های طلا از گرم استفاده کرد.

در برخی از کشورها برای تعیین قیمت طلا این واحد اندازه گیری به کار گرفته می شود. در بازار طلای ایران، اندازه گیری طلا یا جواهرات با گرم انجام می شود و در فاکتور، قیمت طلا را با گرم می نویسند.

خرید طلا از گالری ساعتچی با ارائه فاکتور رسمی اتحادیه طلا

۲- مثقال، واحدی جهت اندازه گیری طلا

واحد اندازه گیری طلا

اگر اهل خرید و فروش طلا باشید، حتماً در سایت ها یا مغازه های طلافروشی مشاهده کردید که قیمت گرم طلا را به مثقال هم درج کرده اند.

واحد مثقال از جمله واحدهای اندازه گیری طلا بوده که در کشورهای اسلامی رواج دارد و هر مثقال برابر ۴٫۶۰۸ گرم است. در روش سنتی قدیم، مثقال را برابر با وزن ۲۴ نخود می دانستند و به دلیل اینکه ترازوی دقیقی وجود نداشت، با نخود وزن طلا را تعیین می کردند. اما در ایران گرم از واحدهای دیگر اندازه گیری طلا مانند انس رایج تر است.

همانطور که گفتیم هر مثقال طلا برابر چهار گرم و ششصد و هشت سوت طلا بوده که به سه دسته مثقال معمولی معادل ۴٫۶۸۷۵ گرم، مثقال شرعی معادل ۳٫۴۵۶ و مثقال صیرفی که چهار سوم مثقال شرقی و به مقدار ۴٫۶۰۸ گرم هستند تشکیل می شود.

مثقال در بین بنکداران طلا که عمده ای فعالیت دارند مرسوم بوده و خرید و فروش طلای عمده را با میزان اندازه گیری مثقال انجام می دهند و کاری با گرم ندارند.

بیشتر بخوانید: مثقال چیست؟ هر مثقال طلا چند گرم است؟

۳- سوت، واحدی جهت اندازه گیری طلا

واحد اندازه گیری طلا

سوت را کوچکترین واحد اندازه گیری وزن طلا می نامند که همان میلی گرم بوده و هر هزار سوت معادل یک گرم طلا است.

روش خواندن سوت در فاکتورهای طلافروشی، نکته ای است که پیشنهاد می کنیم یاد بگیرید. در نوشتن مقدار طلا، وزن آن تا دو رقم پس از ممیز نوشته شده ولی برای زمانی که بخواهیم آن را بخوانیم به صورت خواندن ۳ رقم بعد از ممیز خواهد بود. شما تصور کنید که بر روی ترازوی طلا فروشی عدد ۶٫۵۵ را می ‌بینید؛ ولی در اصطلاح بازاری به آن شش گرم و پانصد و پنجاه سوت گفته می شود یا اگر وزن طلایی ۱٫۶۵ باشد آن را یک گرم و ششصد و پنجاه سوت یا یک و ششصد و پنجاه می خوانند؛ بنابراین مثال های گفته شده باید دقت کنید که همیشه سه رقم بعد از ممیز را بخوانید که بتوانید وزن آن را درست تشخیص دهید.

بیشتر بخوانید: سوت چیست؟ هر گرم طلا چند سوت است؟

۴- قیراط، واحدی جهت اندازه گیری طلا

قیراط

قیراط با نماد CT نشان داده شده و یک واحد وزنی جهت اندازه گیری طلا و جواهر است. قیراط در اندازه گیری برای سنگ های قیمتی یا نیمه قیمتی استفاده می شود و یک قیراط را معادل ۲۰۰ سوت و ۵ قیراط را معادل با یک گرم حساب می کنند. در واقع یک قیراط بیشتر از یک سوت بوده؛ ولی از یک گرم خیلی کمتر است.

برای سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی مانند الماس از واحدی کمتر از گرم استفاده کرده؛ ولی از سوت هم به دلیل سنگین بودن سنگ ها استفاده نمی کنند و با قیراط راحت تر هستند. به طور مثال وزن یک عدد سنگ الماس ۸۰۰ سوتی را ۴ قیراط می گویند.

قیراط فقط وزن سنگ را اعلام می کند و به اندازه سنگ قیمتی یا کوچک و بزرگ بودن آن کاری ندارد.

بیشتر بخوانید: قیراط چیست؟ یک قیراط چند گرم است؟

۵- اونس (انس)، واحدی برای اندازه گیری طلا

انس طلا

آخرین واحد اندازه گیری طلا و جواهر که معرفی می کنیم انس طلا (Ounce) بوده که با نماد oz نمایش داده می شود. یک واحد انس معادل با ۳۱.۱۰۳۴۳ گرم با عیار ۲۴ و خالصی ۹۹٫۹ است.

در کشورهای اروپایی و آمریکایی بین معامله گران طلا از این واحد استفاده می شود و در بازار طلای جهانی، زمانی که قیمت طلا افزایش پیدا می کند، به اصطلاح به آن افزایش یک انس طلا می گویند.

بیشتر بخوانید: اونس طلا یعنی چه؟ هر اونس چند گرم است؟

کدام یک از واحدهای اندازه گیری طلا کاربرد بیشتری دارند؟

اندازه گیری طلا

در محاسبه وزن طلا و جواهرات نمی توانیم بگوییم که کدام واحد بیشترین کاربرد را در اندازه گیری دارد. در عناوین قبلی از ۵ مورد واحد اندازه گیری طلا و جواهر نام بردیم که برای طلاهای وزن کم، سوت کاربرد داشت و برای سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی قیراط استفاده می شد. در واقع، سوت مخصوص به فلز طلا بوده و برای سنگ های قیمتی باید از قیراط کمک گرفته شود. کاربردی ترین واحد هم می توانیم سوت نام ببریم؛ زیرا کار با آن بسیار راحت بوده و به طور دقیق وزن طلا را نشان می دهد.

در مطالب قبل گفتیم که خواندن سوت از روی ترازو به صورت ۳ رقم پس از اعشار است؛ ولی شاید در فاکتور به صورت دو عدد بعد از اعشار نوشته شود. به طور مثال، در صورتی که بعد از اعشار عدد ۶۰ را دیدید منظور عدد ۶۰۰ سوت می باشد.

واحد های اندازه‌گیری طلا به روش سنتی

اندازه گیری طلا

در قدیم که افراد وسایل اندازه گیری پیشرفته و دقیقی برای اندازه گیری طلا و جواهر نداشتند، مجبور بودند از نخود یا گندم و لپه برای تعیین وزن طلا استفاده کنند. هر نخود را برابر با ۱۹۲ سوت تعیین کرده بودند و در ادامه آن، هر دو لپه را معادل یک نخود و هر دو گندم معادل با دو لپه بود.

زرگران سنتی از مثقال شرعی که با واحد مثقال معمولی متفاوت بود استفاده می کردند. یعنی هر مثقال شرعی را معادل با ۱۸ نخود و هر یک مثقال معمولی را معادل با ۲۴ نخود تعیین می کردند. برای مشخص کردن واحد وزنی قیراط جهت تعیین وزن سنگ های قیمتی، هر قیراط برابر با ۲۰۰ سوت بود.

معادل سازی‌های واحدهای اندازه گیری طلا

اندازه گیری طلا

با واحد های اندازه گیری طلا و جواهر آشنا شدیم و بهتر است که برای اینکه بیشتر با مفهوم این واحد ها آشنا شوید، معادل سازی آن ها را بدانید.
• هر هزار میلی گرم معادل با یک گرم است.
• یک سوت معادل با یک میلی گرم است.
• هر هزار سوت معادل یک گرم است.
• هر یک مثقال معادل با ۴ گرم و ۶۰۸ سوت است. بنابراین هر یک مثقال ۴٫۶۰۸ گرم خواهد بود.
• هر انس طلای معمولی معادل با ۲۸ گرم حساب می شود و هر انس تروی معادل با ۱۰۳۴۳۱/۳۱ گرم است.
• پوند تروی واحد وزنی معادل با ۱۲ انس و پوند معمولی واحد وزنی معادل با ۱۶ انس دارد.

روش اندازه گیری طلا در جهان

اونس طلا

در ایران زمانی که اعلام می شود طلا ارزان شده، قیمت مثقال آن مدنظر بوده که کاهش یافته است و امکان دارد اونس طلا رشد زیادی داشته باشد. در ایران قیمت طلا کمتر به انس جهانی وابسته است؛ ولی نمی توانیم تأثیر آن را هم نادیده بگیریم.

اگر بخواهید از روی انس جهانی قیمت یک مثقال را بدانید، باید انس طلای جهانی را تقسیم بر عدد ۹٫۵۷۳۷ کرده و عدد به دست آمده را ضربدر دلار کنید.

در کشور آمریکا جهت خرید و فروش طلا بیشتر از واحد اندازه گیری انس تروی استفاده می کنند؛ ولی وقتی که مقدار طلای کمی در معامله است، ترجیح می دهند از پنی اوزان و دانه ها کمک می گیرند. وزن معادل یک گرم پنی معادل ۱٫۵۵۵۱۷۳۸۴ گرم و معادل ۱/۲۰ اونس تروی است. یک دانه هم به عنوان کوچکترین واحد اندازه گیری جهت محاسبه طلا بوده که در یک گرم آن معادل ۰٫۰۶۴۸ و در معادل اونس تروی آن ۰٫۰۰۲۰۸۳۳ است.

اونس تروی در بریتانیا، برخی از نقاط اتحادیه اروپا و ایالات متحده استفاده می شود و در صورتی که فردی خارج از این منطقه ها به دنبال معامله باشد، باید واحد اندازه گیری آن کشور را پیدا کند.

در کشورهایی مانند هند، پاکستان و جنوب آسیا با واحد اندازه گیری به نام تولا آشنا می شوید که یک گرم آن معادل ۱۱٫۶۶۳۸ و معادل ۳/۸ تروی انس طلا خواهد بود.

در تایلند واحد اندازه گیری طلا بات بوده که یک گرم آن معادل با ۱۵٫۲۴۴ است.

اطلاع داشتن از این واحدهای اندازه گیری در جهان در صورتی که به آن کشور مراجعه کنید مهم است. در غیر این صورت ۵ واحد اصلی اندازه گیری که در این مقاله نام بردیم از مهم ترین واحدهای اندازه گیری هستند که بیشترین استفاده از آن ها می شود.

نتیجه گیری

اندازه گیری طلا

طلا و جواهرات از زیورآلاتی هستند که در بین تمام افراد در جهان محبوب بوده و چه افرادی که برای سرمایه گذاری آن را خریداری می کنند و چه افرادی که به داشتن زیورآلات علاقه دارند، باید از واحدهای اندازه گیری آن اطلاع داشته باشند تا در حساب کردن و معاملات خود دچار مشکل نشوند.

در مورد واحدهای اندازه گیری طلا که شامل گرم، سوت، مثقال، قیراط و اونس هستند صحبت کردیم. در مورد هر کدام شرح مختصری جهت آشنایی استفاده کنندگان و خریداران طلا دادیم. خرید طلا با تعیین وزن صحیح، از مهم ترین مواردی است که به شما کمک می کند تا بتوانید از روشی مطمئن بر روی طلا سرمایه گذاری کنید و با دانستن عیار طلا و واحدهای اندازه گیری آن، می توانید اقدام به خرید طلا کنید.

 

عنوان
5 واحد اندازه گیری طلا
مقاله
5 واحد اندازه گیری طلا
خلاصه
یکی از فلزات پربها در کل دنیا طلا است که افراد برای خرید و فروش آن باید با واحد های اندازه گیری آن آشنا باشند و شرح هر یک از این واحدها را بدانند.