بسیاری از ما اطلاعات کافی در خصوص طلا و انتخاب حلقه ازدواج نداریم و باید قبل از انتخاب مدل و رفتن به طلا فروشی، اطلاعات اولیه و کلی را داشته باشیم تا بتوانیم بهترین انتخاب را از بین تنوع های موجود انجام دهیم.

 

عیار چیست؟

یکی از جنبه های مهم و معروف طلا ، عیار می باشد که بیانگر درجه خلوص طلا است ، عیار طلا به ۲۴ واحد تقسیم می شود که هر چقدر این درجه بیشتر باشد،میزان خلوص و کیفیت طلا بیشتر خواهد بود.در واقع اگر طلای ۲۴ عیار را به ۱۰۰۰ قسمت تقسیم کنیم،۹۹۹٫۹ قسمت آن از طلا تشکیل شده است. البته طلای ۲۴ عیار خیلی مناسب کاربری روزانه نمی باشد چراکه به راحتی در معرض خراشیدگی و آسیب قرار خواهد گرفت و درخشندگی و زیبایی اولیه خود را تا حدودی از دست خواهد داد.

عیار طلا

بیشتر حلقه ها و آویز های ازدواج از طلای ۱۴ تا ۱۸ عیار ساخته می شوند چراکه این حلقه ها و آویز ها دوام بیشتری نسبت به نمونه های ۲۴ عیار خود دارند. زمانی که گفته می شود یک طلا ۲۴ عیار نیست بدین معنی است که ترکیبی از آلیاژهای دیگر را شامل می شود که باعث افزایش دوام و قدرت طلا می شود. طلا ۱۸ عیار شامل ۷۵ درصد طلا و ۲۵ درصد ترکیب آلیاژ می باشد و این درصدها در طلای ۱۴ عیار به ترتیب ۳٫۵۸ درصد و ۷٫۴۱  درصد می باشد.

 

آیا دارای پوشش طلا می باشد؟

موضوع دیگری که باید در نظر داشته باشید، پوشش طلا بر روی حلقه خریداری شده می باشد. طلای ۲۴ عیار غالبا تحت عنوان طلای خالص شناخته می شود. اما می توان طلای ۱۸ عیار را نیز به عنوان طلای خالص و مناسب معرفی و تبلیغ کرد،در واقع در صورتی که حلقه طلا از فلز دیگری به همراه پوشش طلا (آبکاری طلا) نباشد به عنوان طلای خالص تلقی می شود با این تفاوت که نسبت به طلای ۲۴ عیار نسبتا درخشندگی کمتر و دوام بیشتری دارد و به سختی خراشیده شده یا آسیب می بیند.

در خصوص پوشش طلا می توان به محصولاتی تحت عنوان Vermeil اشاره کرد که حلقه یا آویز های ساخته شده از نقره بوده که در پوشش طلا قرار می گیرد.

 

رنگ طلا

آخرین موردی که باید قبل از خرید حلقه طلا در نظر بگیرید،رنگ آن است که خود آن بستگی به آلیاژهای زمان ساخت طلا دارد. انواع مختلفی از رنگ طلا وجود دارد از جمله طلای سبز ، بنفش ، زرد ، سیاه و حتی آبی ، این رنگ ها را می توان با ترکیب عناصر و فلزات مانند نقره ، آلیاژ ، روی و نیکل و … با طلا بدست آورد. با این وجود سنتی ترین رنگ طلا در اکثر جوامع خصوصا برای حلقه ازدواج رنگ های زیر می باشد:

طلای زرد

طلای طبیعی با عیار مختلف دارای رنگ گرم زرد می باشد و زمانی که با نقره و مس مخلوط می شود، رنگی جذابتر و گرمتر پیدا می کند.

انگشتر ونکلیف
انگشتر ونکلیف

طلای سفید

طلای سفید از ترکیب طلای خالص با پالادیم (عنصر نادر و نقره فام و چکش خوار و خم پذیر از گروه پلاتین) ، نقره ایجاد می شود. این حلقه ها معمولا با رودیوم پوشیده شده اند، یک ماده بسیار سخت که از حلقه محافظت می کند. طلا سفید در ابتدا در طی دهه ۱۹۲۰ برای جایگزینی پلاتین ایجاد شد اما امروزه جایگاه و محبوبیت خاص خود را پیدا کرده است.

طلا سفید

طلای رزگلد

این طلا دارای رنگ تقریبا صورتی است که از ترکیب طلای زرد با مس ایجاد می شود و هر قدر میزان درصد مس آن بیشتر باشد ، رنگ طلا قرمز تر خواهد شد.

انگشتر رز گلد ار گالری ساعتچی
انگشتر رز گلد ار گالری ساعتچی

طلای سیاه

این نوع از طلا از طلای سفید ساخته شده و سپس با رادیوم سیاه و سفید پوشش داده می شود.

به طور کلی فرآیند سیاه کردن طلا با استفاده از روش هایی مثل آبکاری کردن طلا با رادیوم سیاه و یا اکسید کردن طلا با کروم و کبالت، تولید آن را بسیار آسان تر و عملی تر کرده است. امروزه طلای سیاه تقریبا به اندازه ی رنگ‌های رایج تر طلا، در دسترس است.خاص ترین جواهرات این روزها با طلای سیاه رنگ تولید می شوند.

در یک دهه ی اخیر، طلای سیاه رنگ آرام آرام جایگاه خود را در بازار جواهرات تثبیت کرده و محبوبیتش به خصوص  در همین چند سال اخیر به طور قابل توجهی افزایش یافته است. تعداد طراحان معاصر و برند های معتبری که از طلای سیاه در محصولاتشان استفاده می‌کنند رو به افزایش است وطلای سیاه به یکی از  متریال های محبوب طراحان تبدیل شده است.

طلا سیاه

آنچه لازم است که در مورد پلاتین بدانیم

پلاتین یک فلز خاص، گرانبها و با دوام است که امروزه در ساخت جواهرات از آن استفاده می شود که به دلیل سختی پلاتین معمولاً برای ساخت زیورآلات،آن را با فلزاتی مثل مس، پالادیوم، رودیوم، ایریدیوم و تیتانیوم ترکیب می کنند تا انعطاف پذیری آن بیشتر شود. رنگ این فلز گرانبها سفید و  بسیار درخشان است که استفاده از آن به همراه سنگ های مختلف در ساخت جواهرات،زیبایی آن را دو چندان می کند. جواهراتی که از پلاتین ساخته می شوند، تغییر رنگ نمی دهند به دلیل اینکه درجه خلوص آن ۹۰ یا ۹۵ درصد است. به همین دلیل گزینه بسیار مناسبی برای ساخت حقله های ازدواج است چون برای همیشه ماندگار است و می تواند نماد یک عشق واقعی و پایدار باشد. جالب است بدانیم که پلاتین بسیار کمیاب تر از طلا است بنابراین زیورآلاتی که از پلاتین ساخته می شوند گرانتر از زیورآلاتی هستند که از طلا ساخته می شوند. برای حفظ درخشندگی جواهرات ساخته شده از پلاتین بهتر است که آنها را در یک پارچه نرم یا جعبه های مخصوص جواهرات نگه داری کنیم تا دچار خراش نشوند.

پلاتین

 

گالری ساعتچی محصولات خود را با طلای ۱۸ عیار و با بهترین کیفیت به شما عرضه می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محصولات فروشگاه طلای ساعتچی می توانید به آدرس www.saatchico.com  مراجعه کنید.

عنوان
هر آنچه شما باید در مورد طلا و حلقه ازدواج بدانید
مقاله
هر آنچه شما باید در مورد طلا و حلقه ازدواج بدانید
خلاصه
بسیاری از ما اطلاعات کافی در خصوص طلا و انتخاب حلقه ازدواج نداریم و باید قبل از انتخاب مدل و رفتن به طلا فروشی اطلاعات اولیه و کلی را داشته باشیم تا بتوانیم بهترین انتخاب را از بین تنوع های موجود داشته باشیم.
نویسنده