متولدین هر ماه سنگ ماه تولد مخصوص خود را دارند. سنگ های ماه تولد هر فردی متناسب با حالات روحی و جسمی همان شخص است. با خواص سنگ ها آشنا شوید.
سنگ اوپال

اگر کمی با دنیای سنگ‌های قیمتی آشنا باشید حتما می‌دانید که هر سنگ خواص منحصر به فردی دارد. از عقیق که یکی از سنگ‌های قدیمی است گرفته تا سنگ‌هایی که ما حتی اسم آن‌ها را هم نشنیده‌ایم. اگر مشتاق هستید که بدانید سنگ مناسب برای شما کدام است بهتر است به سراغ تناسب سنگ‌ها با ماه‌های سال بروید. قطعا بهترین انتخاب برای شما سنگ مخصوص به ماه تولدتان است. در ادامه خواص سنگ متولد ماه‌ های سال را به همراه خواص درمانی آن‌ها قرار داده‌ایم.

بیشتر بخوانید: انواع سنگ ها را بشناسیم 

خواص سنگ‌ها

سنگ اوپال

هر یک از سنگ‌های موجود در طبیعت خاصیتی ویژه و منحصر به فرد دارد. انرژی از امواج کیهانی عبور می‌کند و به واسطه سنگ‌هایی که بر گردن آویخته‌اید یا به نحوی با بدن شما در تماس قرار گرفته‌اند به شما منتقل می‌شود. علاوه بر این دانشمندان بر این باورند که هر سنگ با متولد ماه خاصی ارتباط بیشتر و بهتری برقرار می‌کند و می‌تواند برای درمان بیماری‌ها یا متعادل کردن قوای روحی و جسمی او موثر باشد. به خاطر داشته باشید که برای متولدین هر ماه، علاوه بر سنگ ماه تولد خصوص خود او، ممکن است چندین سنگ دیگر هم مفید باشد.

بیشتر بخوانید: آیا تاثیر مثبت استفاده از سنگ های قیمتی بر سلامت بدن و روان، بنیاد علمی دارد؟ 

معرفی سنگ متولد هر ماه و ویژگی هایش

الماس؛ سنگ ماه تولد فروردین

الماس، یکی از گران‌بهاترین و زیباترین سنگ‌های موجود در طبیعت است که با متولدین فروردین ارتباط بیشتری برقرار می‌کند. سمبل قدرت و شجاعت است. عشقی جاودانه را به همراه دارد. این سنگ اعتماد به نفس را افزایش می‌دهد و احساس شکست ناپذیری را در انسان تقویت می‌کند.

خواص درمانی: برای تصفیه و پاک کردن اندیشه و ذهنیات بسیار سودمند است. این باعث تعادل، استقلال و ارج نهادن در ما می‌شود و همچنین حس حسادت را در فرد کنترل می‌کند و عدم اطمینان به دوست یا شریک را از بین می‌برد به طوری که این سنگ برای اعیان و اشراف بسیار لازم است.

بیشتر بخوانید: سفری به دنیای شگفت‌انگیز الماس‌های طبیعی 


زمرد؛ سنگ ماه تولد اردیبهشت

زمرد سنگ ماه تولد دومین ماه بهار است. از زمان خیلی دور به عنوان سنگ درمانی به کار می‌رفته است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن، این است که روح و جسم را با هم متعادل می‌کند. این سنگ ادراکات شهودی را افزایش می‌دهد و در ایجاد نبوغ تاثیر دارد. یوگی‌ها و کسانی که مدیتیشن می‌کنند اعتقاد دارند وقتی سنگ زمرد همراه دارند زودتر به تمرکز می‌رسند. همچنین موجب تقویت قدرت بیان ودفع‌کننده حساسیت و زودرنجی است. زمرد به ما الهام و بصیرت قوی می‌دهد. قادر به رفع نگرانی‌ها و دلواپسی‌های پنهان می‌شود. این سنگ طلسم سلامتی در مسافرت‌هاست.

خواص درمانی: برای تعادل روح و جسم و همچنین بیماران تیروییدی بسیار موثر است. برای بیماری‌های تصلب شرایین، پارکینسون و صرع توصیه شده است. فشار خون را نرمال و بیماری‌های خونی را درمان می‌کند. قلب و کلیه‌ها توسط این سنگ تقویت می‌شوند. برای رفع دیابت موثر است. عمل پاک‌کنندگی مجاری کیسه صفرا را فعال می‌سازد. علاوه بر زخم معده و روده، در‌دهای ناحیه ستون فقرات و روماتیسم و التهابات مفصلی را التیام می‌بخشد. لوزالمعده، لنف و تیموس و کبد را نیرو بخشیده، سیستم گوارشی را فعال می‌گرداند. این سنگ برای سردرد کودکان مفید بوده و همچنین برای چشم‌های خسته و ضعیف شفابخش است.

بیشتر بخوانید: شناخت سنگ زمرد، راهنمای تشخیص زمرد اصل


مروارید؛ سنگ ماه تولد خرداد

سنگ اختصاصی متولدین خرداد ماه مروارید است. مروارید نیروی حیات را افزایش می‌دهد و ضداضطراب عمل می‌کند. علاوه بر آن همراه داشتن مروارید باعث می‌شود قوه ابتکار شما بهتر عمل کند و خلاقیتتان افزایش یابد. نماد ازدواج کامیاب است. ضمن جلوگیری از اضطراب ، افسردگی و تغیرات ناگهانی اخلاق ، موجب لطافت روحی و تقویت خلاقیت هست.

خواص درمانی: این گوهر که به داروی جادویی سودمند شهرت دارد. اعصاب، غدد فوق کلیه، طحال و عضلات را تقویت می‌کند. برای زخم معده موثر بوده و از روده‌ها محافظت می‌کند. برای تب و سردردها مفید است، نیروی حیات در انسان ایجاد می‌کند و چشم‌ها را تقویت می‌کند. همچنین برای کمبود کلسیم از آن استفاده می‌شود. نشان‌های آن سرطان ، حوت و میزان است.


 یاقوت سرخ؛ سنگ تیر ماه

یاقوت سنگ ماه تولد اولین فرزند تابستان است. حامی مسافرینی است که با کشتی سفر می‌کنند. موجب افزایش انرژی و شهامت و بیداری احساسات می‌باشد. با تغییر رنگ صاحبش را از خبری ناگوار، بیماری و یا بد اقبالی برحذر می‌دارد. قلب را از عشق به خود و آینده لبریز می‌کند. معمولاً در حالت تمرکز موجب پرورش نیروها و انرژی‌های معنوی می‌گردد. بنابراین انرژی‌هایی که برای رشد شخصیت مهم باشند را تقویت می‌کند. طبق برخی نوشته‌های قدیمی سنگ یاقوت منجر به حمایت از آرزوها، رها کردن وابستگی‌ها و نیز مانع از خیانت و بی‌وفایی شریک زندگی می‌شود. تفکرات پایه را تقویت و مخالفان را دور می‌کند.

خواص درمانی: برای بیماری‌های قلبی، جریان خون و برای تقویت غده کلیه استفاده می‌شود. فشار خون خیلی پایین را افزایش می‌دهد وحالت ضعف و ناتوانی را تقویت می‌کند. بی‌حسی و رخوت را از بین می‌برد. بینایی را نیرو می‌بخشد و جریان خون را در ناحیه چشم‌ها به گردش می‌اندازد. از زایمان‌های نادرست نیز جلوگیری می‌کند. همچنین برای تب و بیماری‌های ویروسی موثر است و سیستم ایمنی را نیرو می‌بخشد. عمل متابولیسم را تسهیل می‌کند و به اعصاب و غده تیموس نیرو می‌بخشد و کمک شایانی به بیماری‌های کودکان، مشکلات اضافه وزن، بیماری‌های طحال و سرطان خون می‌کند. اثرات این سنگ میان زنان بیشتر نمایان می‌شود. یاقوت بیماری‌های زنانگی را بهبود می‌بخشد و بر درمان اختلالات قاعدگی اثر مثبت می‌گذارد.


زبرجد؛ سنگ مرداد ماه

این سنگ سمبل خورشید جان بخش، شکوه و آرامش است. دافع توهم، کابوس‌های شبانه و خشم بوده، موجب تعادل خواب و طلسم قدرتمند دفع شیاطین می‌باشد. قدرت تمرکز، خلاقیت و آگاهی را زیاد می‌کند. تفکرات عالی و برجسته ایجاد می‌کند و روحی شاداب و چالاک به ما می‌دهد. باعث نشاط، خلق و خوی خوش، صلح همراه با هماهنگی و نظم می‌شود.

خواص درمانی: دارای ارتعاشات بسیا ملایمی است که کل سازمان بدن را فعال می‌کند. این سنگ باعث هماهنگی و آرامی در اعصاب می‌شود. برای تقویت قلب و اصلاح جریان خون بسیار موثر است. همچنین برای درمان افسردگی، عصبانیت، بی‌خوابی و حالت‌های ضعف اثر بخش بوده و به علاوه کمک بزرگی به بیماران کبدی می‌کند. اعصاب حس چشایی را تحریک و غدد را تقویت می‌کند. ستون فقرات را نیرو می‌بخشد و سردرد را تسکین می‌بخشد. همچنین برای تنگی نفس، برونشیت، التهاب نایژه‌ها، سرفه و سرما خوردگی مفید است.


یاقوت کبود؛ سنگ ماه تولد شهریور

یاقوت کبود که سمبل فرزانگی و دانایی است سنگ ماه تولد آخرین فرزند تابستان است. برای مدیتیشن خوب بوده، موجب بیداری نیروهای درونی و حس ششم و قدرت پیش‌بینی می‌گردد. تردید و دودلی را کاهش می‌دهد. به حامل خود بصیرت و روشنایی داده، در برابر خشم و ناملایمات حمایت‌کننده است. سنگ وفاداری، واقعیت و خردمندان نیز نامیده می‌شود.

خواص درمانی: این سـنگ دارای خاصیت شفابخشی است و روی سلول‌های پوست، مو و ناخن خیلی تاثیر می‌گذارد. یاقوت کبود از ریزش مو جلوگیری می‌کند و سیستم عصبی را بهبود می‌بخشد. این سنگ درد را کاهش می‌دهد و برای بیماری‌های مزمنی مثل روماتیسم و نقرس اثر مثبت دارد. علاوه بر آن برای درمان سرگیجه و جلوگیری از خونریزی زخم‌ها به کار می‌رود. دردهای عصبی، سردردهای شدید، نقرس دردهای مفصلی، قولنج، سوزش معده و دردهای شدید را درمان می‌کند. برای ناراحتی‌های مزمن گوش و فک و سینوس‌های پیشانی موثر است. چشم‌ها را تقویت می‌کند. نتایج خوبی برای بثورات و بیماری‌های پوستی دارد.


اوپال سنگ مهر ماه

اوپال از خانواده عقیق است و سنگی است که در کشور استرالیا به دست می‌آید. از این سنگ به طلسم خوشبختی نیز یاد شده است و سمبل عشق، امید، پاکی، شفافیت و غلبه بر دشمنان است. در گذشته مرسوم بوده که از اشخاص مبتلا به افسردگی ، در خواست می‌کردند به اوپال سیاه نگاه کنند چون اعتقاد داشتند این کار افسردگی آن‌ها را از بین می‌برده است. اوپال واقعیت را آشکار می‌کند. چشم‌هایمان را بر روی زندگی و افکار درونی باز می‌کند و همچنین نیروهای مثبت را در نیروهای منفی ادغام کرده و باعث تقویت صفات خوب در ما می‌شود. باعث ایجاد شادی، روشنایی، بصیرت و شم قوی می‌شود.

خواص درمانی: برای افسردگی خوب است. برای معده، روده و ورم معده بسیار موثر است. قلب و جریان خون را تقویت و نیرو می‌بخشد. همچنین می‌توان برای سرطان خون از آن استفاده کرد. افسردگی را تسکین می‌دهد و نگرانی‌های ناشی از ابهامات را از بین می‌برد.

بیشتر بخوانید: سنگ اوپال چیست؟ 


توپاز؛ سنگ ماه تولد آبان

سنگ ماه تولد آبان توپاز است که سمبل برکت و رشد است. در انجیل از آن اسم برده شده است. التیام بخش و جوان کننده است، شخص را در مقابل خطرات حفظ کرده و بر قدرت فکر، خلاقیت و ثروت می‌افزاید. سنگ نیرومندی است که اغلب باعث روشنایی و گرمی قلب می‌شود. برای افسردگی، عصبانیت و نگرانی‌ بسیار موثر است. این سنگ هوشیاری برای کوتاهی‌ها نسبت به خود در حالی که در خطر خودکشی هستند توصیه می‌شود.

خواص درمانی: عوارض دیابت، سوخت و ساز سلولی و مشکلات هورمونی را رفع می‌کند. عمل سیستم ایمنی روده‌ها و هضم دستگاه گوارش را تسهیل می‌کند. متابولیسم را افزایش داده، قلب و دستگاه گردش خون و اعصاب را تقویت می‌کند و بسیار برای کبد و کلیه‌ها مفید است.


فیروزه سنگ آذر ماه

فیروزه سمبل موفقیت، شادکامی، عشق، سلامتی و زیبایی است. رنگ آبی آن نماد آسمان بهشتی است. فیروزه شادی و خوشبختی به ارمغان می‌آورد و نویدبخش دوستی‌های جدید است. از سنگ فیروزه به عنوان سنگ حامی یاد شده است. معروف است که در اروپا خلبانان و مهمانداران هواپیما برای ایمنی در سفر از فیروزه استفاده می‌کنند. چون این سنگ از سقوط جلوگیری می‌کند. در حین سفر از شخص حمایت کرده، سنگ طلسم مسافران می‌باشد. باعث جایگزینی نشاط به جای اندوه و عامل افزایش اعتماد به نفس به خصوص در مواجهه با جمع می‌باشد. ارتعاشات منفی و کابوس‌ها را دور می‌گرداند و جذب‌کننده نیروهای مثبت می‌باشد.

خواص درمانی: به عملکرد کبد و غدد درون ریز بدن کمک می‌کند. چشم‌ها را نیرو بخشیده، علیه بیماری‌های گردش خون موثر است. درد گلو، التهابات ریوی و بیماری‌های دستگاه تنفسی را درمان می‌کند. در برابر افسردگی‌ها مفید بوده، قلب را تقویت می‌کند. برای همه بیماری‌هایی که بر اثر کمبود مواد غذایی و سوءتغذیه ایجاد می‌شوند اثربخش است. معمولاً هنگام پارگی تاندون‌ها جریان خون را در بافت‌های عضلانی زیادتر می‌کند. همچنین اثر سودمند بر روی کمبود اکسیژن و مسمومیت‌های خونی دارد. فیروزه کمک موثری به درمان نواحی عفونی شده بدن می‌کند. فیروزه سنگی محافظ به شمار می‌رود.


گارنت برای ماه تولد دی

سمبل وفاداری و پایداری است. به عنوان التیام‌بخش شهرت دارد. آرامش و خوابی بدون کابوس را به همراه دارد. محافظی خوب و مانع تاثیر امواج منفی به ویژه در تاریکی بوده و موجب افزایش قوای بدن و استقامت جسمی می‌باشد. از آشفتگی‌های ذهنی می‌کاهد. دارای اثر اصلاح‌کنندگی بوده، انرژی و شجاعت می‌دهد. باعث بیداری اعتماد به نفس، اراده و موفقیت می‌شود. به دلیل نفوذش به غده هیپوفیز برای مدیتیشن بسیار عالی است.

خواص درمانی: باعث تقویت قلب و عروق، موجب افزایش خون و خون‌سازی می‌گردد. خستگی و تحلیل قوا را زایل می‌گرداند. اثر محرک بر اندام‌های تولید مثل داشته، توان جسمی را زیاد کرده، ناتوانی جسمی را از بین می‌برد. به مویرگ‌های نایژه و ریه‌ها استحکام می‌بخشد. علیه التهابات مفصلی، روماتیسمی، بیماری‌های پوستی به کار می‌رود. کلیه‌ها و طحال و همچنین کبد را تقویت می‌کند.


سنگ ماه تولد بهمن؛ آماتیست

آماتیست، سنگ ماه تولد بهمن ماهی‌هاست که سنگی کریستالی و به رنگ بنفش است. این سنگ به اضطراب پایان می‌دهد و ضداضطراب و کابوس است و برای کسانی که بدخواب هستند یا مدام کابوس می‌بینند توصیه شده است. تجربه نشان داده است که افراد مضطرب وقتی آماتیست همراه خود دارند به آرامش می‌رسند. سمبل صلح، آشتی و صمیمیت است و موجب تقویت ذهن و جسم، جرات و شهامت و اراده، دفع ترس، تردیدها، تنش‌های عصبی و افکار منفی است. موجب تعادل متابولیسمی و هورمونی بدن می‌گردد. در انجام ارتباطات روحی و معنوی شخص را حمایت می‌کند. ارتباطات و دوستی‌ها را سهولت بخشیده و باعث انصاف و منطق در فرد می‌گردد.

خواص درمانی: مخصوص مداوای مشکلات روانی، استرس ها، اختلالات چشمی، دردهای ناحیه سر، میگرن و فشارهای عصبی، ناراحتی‌های لوزالمعده و بیماری‌های خونی است. غدد و هورمون‌ها را تقویت کرده، سوخت و ساز سلولی را افزایش می‌دهد. برای بیماری‌های دیابت موثر است. بدن را در برابر بی‌خوابی، اضطراب‌ها و کابوس‌ها محافظت می‌کند. این سنگ به بیماران روان رنجور کمک بزرگی می‌کند.


سنگ ماه تولد اسفند؛ آکوامارین

سنگ ماه تولد اسفند ماهی‌ها سمبل سلامتی، صداقت، جوانی، وفاداری و زیبایی می‌باشد. موجب بیداری یا تقویت عشق می‌گردد. غم، اندوه، اضطراب و تشویش خاطر را برطرف می‌کند. در خواب دیدن آکومارین یعنی پیدا کردن دوستی جدید. قدرت بیان و هوش را افزایش می‌دهد. برای هنرمندان موسیقی و هنرپیشه‌ها مفید می‌باشد.

خواص درمانی: مخصوص بیماری‌های مجاری تنفسی، برونشیت، ریه‌ها و ناراحتی‌های گردن است. فرد را در برابر سرماخوردگی و التهاب حنجره حمایت می‌کند و تارهای صوتی را تقویت می‌کند. باعث تقویت قلب می‌شود و از انفاکتوس قلبی جلوگیری می‌کند. همچنین سیستم دفاعی در بدن و غده تیموس را قوت می‌بخشد. برای آلرژی‌ها و حساسیت‌هایی که باعث ریزش اشک در چشم‌ها می‌شوند موثر است و همینطور برای اعصاب، غده تیروئید، لنف و بیماری‌های خونی استفاده می‌شود.

عنوان
سنگ ماه تولد
مقاله
سنگ ماه تولد
خلاصه
متولدین هر ماه سنگ ماه تولد مخصوص خود را دارند. سنگهای ماه تولد هر فردی متناسب با حالات روحی و جسمی همان شخص است. با خواص سنگ ها آشنا شوید.
نویسنده