هدیه طلا برای کودکان، چرا و چگونه؟

طلا یکی از هدیه‌هایی است که به مناسبت‌های مختلفی مثل تولد یا سالگردها داده می‌شود. اما اگر کسی که هدیه می‌گیرد یک کودک باشد چه؟ ایا خریدن دستبند، گردنبند یا پلاک طلا برای کودکان کار آسانی است؟ آیا بچه‌ها اصلا دوست دارند که طلا هدیه بگیرند یا اسکیت و کتاب و مدادرنگی را ترجیح می‌دهند؟ در این مطلب با هم قوانینی کوتاه و ساده را مرور می‌کنیم و از یک خرید دشوار ولی لذت‌بخش می‌خوانیم: طلا برای بچه‌ها.

خرید طلا نوزاد

مطمئن شوید که کودکتان طلا را دوست دارد

چه قرار است برای فرزند خودتان طلا بخرید و چه به مناسبتی طلا را برای یک کودک دیگر هدیه می‌برید، بد فکری نیست اگر قبل از خرید مطمئن شوید که آن‌ها اصلا از طلا خوششان می‌آید یا نه. بعضی از بچه‌ها عاشق طلاهای براق با طرح‌های کودکانه مثل برگ، ماهی یا عروسک هستند و بعضی دیگر هم ترجیح می‌دهند بازی کامپیوتری یا عروسک هدیه بگیرند. از فرزندتان بپرسید که دلش می‌خواهد این بار به جای هدیه‌های همیشگی یک گردنبند یا گوشواره طلا هدیه بگیرد؟

یک هدیه کوچک، یک درس بزرگ

حتما شما هم تولدهای دوران کودکی‌تان را به یاد دارید. بین آن همه کادو و هدیه‌های هیجان‌انگیز که عادت داشتیم برای استفاده از آن‌ها خیال‌پردازی کنیم، همیشه یک نفر پیدا می‌شد که یک النگوی طلا یا پلاکی کوچک هدیه می‌داد و به آن توجهی نمی‌کردیم (حتی از کسی که به جای یک هدیه کودکانه طلا آورده خوشمان نمی‌آمد) اما درست طلا خریدن، هم کودکان را به طلا علاقه‌مند می‌کند و هم کمک می‌کند محافظت از اشیای باارزش را یاد بگیرند. یک دستبند کوچک طلا، یک دارایی ارزشمند محسوب می‌شود و می‌تواند به کودک درس مسئولیت‌پذیری بدهد. پس اگر برای کودکتان به عنوان هدیه طلا خریدید، در مورد ارزش این هدیه توضیح بدهید و از او بخواهید مراقبش باشد. این طوری کودک هم از استفاده از هدیه لذت بیشتری می‌برد و هم متوجه می‌شود که حالا یک دارایی ارزشمند فقط برای خودش دارد که برخلاف عروسک‌ها و لباس‌هایش نمی‌تواند به راحتی جایگزین شود

از طلا خریدن یک تفریح بسازید

بچه‌ها با همه عزیز و دوست‌داشتنی بودنشان، به شدت پیش‌بینی ناپذیر هستند‌. علایق و افکارشان خیلی زود تغییر می‌کند و هیچ هدیه‌ای نیست که بشود برای دو کودک مختلف تجویزش کرد. طلا می‌تواند به بچه‌ها احساس بزرگ شدن بدهد و احساس مسئولیتش را تقویت کند. مطمئن شوید که از یک دستبند یا گردنبد کوچک و ظریف با طرحی کودکانه خوشش می‌آید و اگر جواب مثبت بود، یک روز کامل را با هم به خرید بروید. بگذارید خودش از بین چند گزینه انتخاب کند و بعد از طلافروشی او را به تفریح مورد علاقه‌اش دعوت کنید. کودک شما شاید دستبندش را بعد از مدتی فراموش کند اما خاطره یک روز تفریحی و خوشگذرانی با شما را هرگز از یاد نمی‌برد.

حساسیت‌های کودک را بررسی کنید

پوست بعضی از بچه‌ها به دلایل ژنتیکی یا استفاده از طلای ترکیبی در گذشته، به طلا حساس است. پوست کودکان حساس‌تر از پوست ماست و قرار گرفتن یک دستبند یا گردنبند حساسیت‌زا حتی برای چندساعت می‌تواند برایشان التهاب و خارش به همراه بیاورد. پس اگر قصد خرید طلا برای یک کودک را دارد بهتر است از والدینش درمورد حساسیت‌های پوستی او سوال کنید و اگر مطمئن شدید که حساس است، به جای طلا نقره یا انواع زیورآلات را تهیه کنید که آن‌ها هم طرح‌های زیبا و بچگانه زیادی دارند. همچنین اگر برای یک نوزاد طلا می‌خرید خیلی احتیاط کنید. اگر از حساسیت‌های جسمی نوزادی که برایش چشم روشنی طلا هدیه می‌برید مطمئن نیستید، بهتر است ریسک نکنید و زیورآلاتی را که مستقیم با پوستش تماس دارند انتخاب نکنید. در گالری ساعتچی پستانک‌ها و سنجاق سینه‌های زیادی از جنس طلا هستند. این سنجاق در قسمتی که لباس وصل می‌شود با وجود عدم ایجاد حساسیت پوستی برای نوزاد، ارزشمند و زیبا محسوب می‌شود. طرح‌های مختلف این سنجاق سینه‌ها دست شما را حسابی برای انتخاب باز می‌گذارند.

سلیقه منحصر به فرد کودک را فراموش نکنید

چه کسی می‌گوید بچه‌ها همه شبیه به هم هستند و نمی‌توانند وقت خرید، سلیقه و ذائقه مخصوص به خودشان را داشته باشند؟ بعضی از بچه‌ها (مخصوصا دخترها) طرح‌های عروسکی  یا تزیینی شلوغ را دوست دارند و برعکس بعضی از آن‌ها ترجیح می‌دهند یک گردنبند ساده داشته باشند. (طلاهای کودک گالری ساعتچی را اینجا ببینید و طرح مورد علاقه‌تان را از بین ده‌ها گزینه انتخاب کنید). بعضی از بچه‌ها روی کوچک یا بزرگ بودن زیورآلاتشان حساس هستند و… بهتر است وقت خرید طلا، سلیقه کودک را در نظر بگیرید تا از گرفتن هدیه شما خوشحال شود.

دستبند طلا کودک

سبک زندگی هم موثر است

درست مثل بزرگسال‌ها، بچه‌ها هم به طلایی نیاز دارند که در سبک زندگی‌شان جا بگیرد و آن‌ها را اذیت نکند. مثلا اگر کودک شما فعال است و همیشه دارد بازی می‌کند یا زیاد می‌دود، دستبند یا گوشواره‌ای انتخاب کنید که پارچه‌ دارد و قابل شکستن، تا شدن یا افتادن نیست. دستبند‌های چرمی هم گزینه خوبی هستند (البته اگر به چرم حساسیت ندارد). اگر برای یک کودک کم سن و سال (چهار تا شش ساله) طلا می‌خرید گزینه‌های خیلی گران‌قیمت یا طرح‌های پیچیده را کنار بگذارید چون احتمال گم شدن قطعه زیاد است. اگر کودک شما معمولا وسایلش را در مدرسه یا جاهای دیگر گم می‌کند، طلا را فقط در مهمانی‌ها یا مکان‌هایی که روی او نظارت دارید به دستش بدهید.