چرا زیورآلات نقره بعد از گذر زمان، سیاه می شوند؟

سیاه شدن زیورآلات نقره، به این معنی نیست که آنها، معیوب هستند و یا نقره واقعی نیستند. اگر زیورآلات شما تغییر رنگ داده و سیاه شده است، علت آن می تواند اکسید با مواد اطراف آن باشد.
اکسیداسیون، که با عنوان “کدر شدن” نیز شناخته می شود، یک فرآیند طبیعی است که در اثر آن، فلزات دیگری که با نقره مخلوط شده اند با مواد شیمیایی طبیعی و مصنوعی موجود در هوا و روی بدن شما، واکنش شیمیایی نشان می دهند.

ترکیبات بدن افراد، می تواند بر سرعت تیره شدن زیورآلات آنها تأثیر بگذارد. به همین دلیل است که برخی از افراد، سال ها می توانند از گوشواره خود بدون کدر شدن استفاده کنند، در حالی که گوشواره برخی دیگر، تنها پس از یک هفته استفاده، کدر می شوند.

گوشواره نقرهدلایل زیادی برای اکسیده شدن زیورآلات وجود دارد؛ اما برخی از آنها می توانند زیورآلات را سریعتر اکسید کنند.

در این مطلب، جزئیات مراقبت از زیورآلات نقره و جلوگیری از سیاه شدن آن را به شما خواهیم گفت. همچنین توضیح خواهیم داد که چرا جواهرات شما کدر می شوند و چگونه می توان نقره سیاه را برای درخشش دوباره، تمیز کرد.

۱- زیورآلات با عیار نقره خود را تمیز نگه دارید

تمیز کردن نقره

بعد از هر بار استفاده از زیورآلات نقره و یا بشقاب ها و ظروف نقره، فوراً آن را تمیز کنید. شما در گذر زمان، متوجه خواهید شد که با تکرار این کار ساده و کوتاه(حتی تمیز کردن با یک تکه پارچه نرم و بدون خش تمیز)، زیورآلات و ظروف نقره شما، همواره درخشندگی و جلای بی نظیری خواهند داشت.

ظرف نقره

اکثر اوقات، تنها چیزی که نیاز دارید یک پارچه میکروفیبر است؛ اما شما می توانید از پارچه‌ها یا خودکارهای پولیش، به عنوان پاک‌کننده‌های روزمره استفاده کنید.
هرگز از دستمال توالت یا دستمال کاغذی استفاده نکنید، زیرا دارای الیاف خش دار است و می توانند نقره شما را خراش دهند.

برای تمیز کردن یک تکه از زیورآلات نقره خود، پارچه را با حرکت عقب جلو و با فشار کم، روی آن بکشید و از حرکات دایره‌ای خودداری کنید. به یاد داشته باشید که نقره، یک فلز ظریف و براق است؛ بنابراین باید آن را به آرامی تمیز کنید.همچنین برای جلوگیری از پخش شدن آلودگی، از پولیش ها یا محلول های مختلف استفاده کنید.
همچنین شما می توانید هر چند وقت یک بار، زیورآلات نقره خود را حرفه ای تمیز کنید.

۲- زیورآلات نقره خود را در جای مناسب نگهداری کنید

جعبه نقره

پس از تمیز کردن زیورآلات نقره خود، آن را در یک جعبه خشک و بدون هوا مانند جعبه جواهرات نگهداری کنید.
بسیاری از جعبه ها و کیف های زیورآلات، با مخمل پوشانده شده اند تا رطوبت اضافی را جذب کنند.
همچنین آنها را در اتاقی نگه دارید که سطح رطوبت پایینی دارد. برای جلوگیری بیشتر از سیاه شدن عیار نقره، یک تکه گچ، یک بسته زغال چوب فعال یا یک بسته رطوبت گیر سیلیکا ژل، در محل نگهداری از آنها بگذارید.

۳- از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید و مواد شیمیایی خانگی خودداری کنید

مواد شیمیایی خانگی

زیورآلات نقره در اثر تماس با کلر یا سایر مواد شیمیایی خانگی که برای نظافت خانه از آنها استفاده می شود، کدر می شوند.
بنابراین هنگام شنا کردن و نظافت خانه، توصیه می‌شود از زیورآلات نقره خود استفاده نکنید.
همچنین، نقره در زیر نور مستقیم آفتاب به سرعت کدر می شود، بنابراین قبل از آفتاب گرفتن و قدم زدن زیر نور مستقیم آفتاب، زیورآلات نقره خود را درآورید.

۴-از تماس زیورآلات نقره با لوازم آرایشی خودداری کنید

لوازم آرایشی

ترکیبات شیمیایی محصولات آرایشی مانند لوسیون، عطر، اسپری مو و لوازم آرایش، اغلب سخت تر و قوی تر از ترکیبات زیورآلات هستند و باعث کدر شدن آنها می شوند. قبل از استفاده از زیورآلات، ناحیه مورد نظر را به خوبی با آب و صابون تمیز کنید.

۵- رطوبت، عامل مهم در کدر شدن زیورآلات نقره

شنا کردن

 

رطوبت روی پوست(عرق بدن و آب) و داخل هوا، می تواند با مس موجود در زیورآلات نقره واکنش داده و باعث تغییر رنگ آن شود. به همین دلیل، توصیه می شود قبل از دوش گرفتن،شنا کردن و انجام ورزش، زیورآلات خود را دربیاورید.

۶- از تماس زیورآلات نقره با مواد حاوی گوگرد، خودداری کنید

آشپزی

نقره با گوگرد بسیار واکنش نشان می دهد و آن را کدر می کند. توصیه می شود از زیورآلات خود در محیط های آلوده، هنگام کار با زغال سنگ یا روغن و هنگام تهیه غذاهای حاوی گوگرد مانند پیاز، ماهی یا تخم مرغ، استفاده نکنید.

۷- هنگام خواب از جواهرات نقره عیار خود، استفاده نکنید

خواب

زیورآلات نقره، نباید در رختخواب پوشیده شوند. زیرا وقتی بدن شما زیر ملحفه و پتو قرار می گیرد، زیورآلات نقره که روی دست ها، گوش ها و گردن شما قرار دارند، بیش از حد گرم می شوند. برخی از افراد بیشتر از دیگران عرق می کنند که این امر، باعث می شود زیورآلات نقره سریعتر اکسید شده و تغییر رنگ دهند.
همچنین خوابیدن با زیورآلات ناخوشایند است، بنابراین درآوردن به کیفیت خواب بهتر کمک می کند.

۸- جلا دادن نقره برای جلوگیری از کدر شدن

جلا دادن نقره

علاوه بر اجتناب از تماس برخی مواد شیمیایی با ، باید زیورآلات خود را به طور مرتب جلا دهید. انجام این کار باعث افزایش طول عمر و درخشندگی آن می شود.
همچنین بهترین روش برای تمیز کردن نقره اکسید شده است، زیرا می توانید قسمت های تیره شده را هدف قرار دهید.

نقره فلز ظریفی است که به راحتی خراشیده می شود. بنابراین، فقط باید از یک پارچه نرم برای جلا دادن قطعات خود استفاده کنید.

همچنین، برای جلوگیری از سیاه شدن سایر نقاط نقره، به طور مرتب از قسمت جدید پارچه خود استفاده کنید و از یک گوش پاکن برای رسیدن به مناطق کوچک و دقیق استفاده کنید، اما هرگز فشار زیادی وارد نکنید. زیورآلات نقره را بیش از حد جلا ندهید، زیرا به راحتی خراشیده می شود و مالش بیش از حد آن، می تواند آبکاری را از بین ببرد و فلز شما را در وضعیت بدی قرار دهد. پس لطفا ملایم باشید.

 

 

عنوان
جلوگیری از سیاه شدن زیورآلات نقره
مقاله
جلوگیری از سیاه شدن زیورآلات نقره
خلاصه
سیاه شدن زیورآلات نقره، به این معنی نیست که آنها، معیوب هستند و یا نقره واقعی نیستند. اگر زیورآلات شما تغییر رنگ داده و سیاه شده است، علت آن می تواند اکسید با مواد اطراف آن باشد.