انگشترها هرگز در طول زندگی انسان ها تنها یکی از دیگر انواع زیورآلات و جواهرآلات نبوده اند؛ ما انگشترها را فقط برای تزئیین و آراستگی دست­ هایمان به کار نمی بریم. هر انگشتر در کنار ارزش مالی و مادی خود، ارزش عاطفی و معنوی بسیاری دارد که به سنت ­های دیرینه بشری ارتباط می یابد. در واقع انگشترها در کنار زیبایی و آراستگی که به دست ها می بخشند حامل معانی و پیام های فراوانی برای انسان ها هستند؛ بطور مثال آنها می توانند نماد خلوصِ عشق میان یک زوج یا صمیمت روابط روزمره ما با افراد مختلف باشند. به همین دلیل است که اهمیت انگشتر در کلیت زندگی بشری قابل چشم پوشی نیست.

طراحان هنری و مد در سراسر دنیا و در طول دوره های مختلف، با سلیقه های خاص و دلفریب خودشان، اشکال و انواع مختلفی از انگشتر را طراحی کرده اند. این طرح های انگشتر ما را قادر می سازند که از انگشترها در مناسبت های گوناگون و البته پر اهمیت زندگی خود یا عزیزان مان بهره ببریم؛ مراسمی چون عقد، ازدواج، حمام زایمان، سیسمونی، سالگرد ازدواج و … تنها چند نمونه از میان تمامی اوقاتی هستند که ما از انگشتر به عنوان یادبود یک مراسم استفاده می کنیم.

اما با وجود این تنوع کاربردی انگشترها بایستی توجه داشت که متناسب با مضمون هر مناسبت خاص، تنها یک طرح خاص از انگشتر نیز مطابقت دارد و بایستی هنگام تهیه انگشتر به این ارتباط توجه کافی داشت. همانطور که گفته شد انگشتر در کنار زیبایی اصولاً برای انتقال محتوای یک مناسبت خاص به کار می رود؛ پس هنگام تدارک یک انگشتر حتما باید به این محتوای مرتبط با مناسبت خاص توجه کافی داشت. بطور مثال در بسیاری موارد در فرهنگ خود ما پی بردن بدین نکته که یک خانم متأهل است یا اینکه فقط نامزد دارد با نگاه به شکل انگشتری که او به دست دارد حدس زده می شود. پس انواع مختلف طرح انگشتر معنای خاص خودشان را به دیگران انتقال می دهند.

گالری ساعت چی با توجه به اهمیت این موضوع برای شما اطلاعات دقیق و جامعی را درباره انواع انگشتر فراهم آورده است. در ادامه به مرور و بررسی انواع انگشتر و معانی و اهمیت آنها خواهیم پرداخت:

 

۱ انگشتر دوران دبیرستان

انگشتر طلا

امروزه رسم بر این است که به دختران در دوران تحصیلی متوسطه و در سنین بین ۱۴ تا ۱۷ سالگی یک انگشتر خاص هدیه داده شود. شاید این انگشتر اولین چیزی باشد که برای آنها یک معنای نمادین به خصوص را داراست. وقتی که شما این انگشتر را به دخترتان هدیه می دهید، کار شما بدین معنی است که او دیگر دختری بالغ و بزرگسال شده و مهیای سایر مراحل زندگی در دوران بزرگسالی نظیر یافتن زوج مناسب، تشکیل خانواده و بچه دار شدن می باشد. البته ممکن است دو دوست نیز این انگشتر را به یکدیگر هدیه دهند تا نشان دهند تمایل دارند مدت زیادی با یکدیگر بمانند. این انگشتر معمولاً حلقه ای نازک و دخترانه دارد که از پلاکی ساده در تزئیین آن استفاده شده است.

اهمیت: این انگشتر نشانه ای از پای گذاشتن فرد به دوران بزرگسالی است و همزمان با بلوغ فرد به او هدیه داده می شود. بدین ترتیب برای دختر شما این احساس بوجود می آید که دوران کودکی و طفولیت وی گذشته و او اکنون به مرحله جدیدی از زندگی خود وارد می­شود. دختر کوچک سابق از این پس بایستی آماده مسائل دوران بزرگسالی شود!

 

 

۲ انگشتر عفاف

به تازگی انگشتر عفاف به خصوص در میان دختران نوجوان و جوان متدوال گشته است. این انگشتر پیش از این فقط توسط راهبه های مسیحی که هرگز ازدواجی نداشتند پوشیده می­شد تا پاکدامنی و پرهیزگاری آنها را نمایش دهد. اما در اوایل دهه ۱۹۹۰ این انگشتر در میان افراد ازدواج نکرده و جوانان نیز طرفداران بسیاری دست و پا کرد و به یکی از زیورآلات مد روز بدل شد. امروزه نوجوانان این انگشتر را به دست می اندازند تا تضمینی را از باکرگی شان تا زمان ازدواج نشان دهند. در برخی موارد از این انگشتر به عنوان «انگشتر انتظار عشق» نیز یاد می کنند. این انگشتر نیز همچون انگشتر ازدواج بر انگشت سوم دست چپ پوشیده می شود اما حلقه آن بسیار ظریف، ساده و بدون هیچ زیورآلات جانبی است.

انگشتر

اهمیت: انگشتر عفاف برای نشان دادن تعهد عمیق فرد برای حفظ پاکدامنی و  خویشتن­داری وی به کار می رود. به دست داشتن این انگشتر چنین بیان می کند که فرد تا زمان یافتن فرد مورد انتظارش و همچنین جاری شدن حدود یا آداب مذهبی و فرهنگی از خود مراقبت به عمل می آورد و تنها خود را به همسر رسمی خود که عشقی همیشگی را تا پایان عمر به وی ارزانی می دارد تسلیم می کند.

 

 

۳ انگشتر نامزدی

این انگشتر همانطور که از نام آن بر می آید، بدین منظور ساخته شده است که تعهد شما با شریک تان را در دوران پیش از ازدواج نشان دهد. پوشیدن انگشتر نامزدی یکی از رسوم متداول برای زوج هایی است که قرار است دیر یا زود با یکدیگر ازدواج کنند. این روزها البته می توان به یک دوست نیز به نشانه یک دوستی بی پایان انگشتر نامزدی را هدیه داد.

خرید انگشتر

اهمیت: انگشتر نامزدی نمادی از تعهد و عشق میان دو نفر برای رسیدن به ازدواج است؛ نمادی پر احساس که عشق افراد را به وضوح در خود نشان می دهد و به همگان تمایل آنها را به ازدواج با یکدگیر انتقال می دهد. بدین ترتیب مشخص می شود که در زندگی فرد کسی حاضر است که وی قصد دارد باقی زندگی خود را در صورت فراهم آمدن شرایط در کنارش بگذراند.

 

 

۴ انگشتر عقد

این انگشتر درواقع آن چیزی است که عقد را جاری می سازد. همه افراد می دانند که اصولاً عقد به معنای رد و بدل کردن حلقه ای میان دو نفر است و این انگشتر به همین منظور استفاده می شود. مطابق رسوم رایج، زوج عاشقی که قرار است شریک یکدیگر باشند هریک آن را به عنوان هدیه ای با دیگری معاوضه می کنند تا پیمان وفاداری خود را همواره به یاد داشته باشند. به دلیل این جایگاه اساسی و معانی عاطفی و پر احساس آن است که این تکه جواهر ابدی، همواره از محبوبیت چشم گیری در میان زوج ها برخوردار بوده است. زوج های جوان اکثراً به دلیل اهمیت و ممتاز بودن انگشتر عقد در طول زندگی افراد، انگشترهایی با طراحی خاص و متمایز را ترجیح می­دهند.

خرید انگشتر زنانه

اهمیت: انگشتر عقد را می توان «حلقه اعتماد» میان افراد نیز نامید. این انگشتر نماد عهدی است که برای ازدواج بسته شده است و تعهد مادام العمر به عنوان زن و شوهر را با مراسم ازدواج الزام آور می سازد.

 

 

۵ انگشتر / حلقه ازدواج

حلقه ازدواج (که می تواند به صورت انگشتر نیز باشد) نشان می دهد که زن و شوهر در پیمان ازدواج خود هم قسم شده اند. بطور معمول این انگشتر بر انگشت سوم دست چپ (به نام انگشتِ انگشتری یا حلقه یا بنصر) پوشیده می شود. علت متداول بودن پوشیدن انگشتر ازدواج بر این انگشت از آنجاست که پیشنیان ما باور داشته اند رگ این انگشت بطور مستقیم به قلب انسان متصل است و انگشتر حاضر بر این انگشت ارتباطی را با خود قلب پیدا می کند.انگشتر زنانه خریددر طراحی انگشتر برای ازدواج سلیقه­ های مختلفی به کار برده می شود؛ برخی از این انگشترها نگینی از الماس، مروارید و یا سنگ های قیمتی دیگر دارند اما نمونه های بدون نگین نیز بسیار متداول هستند. بطور کلی می توان گفت که اگر شما کار ساده و برازنده ای را می خواهید همان حلقه ساده طلای سفید یا زرد دوران عقد بسیار مناسب است؛ اما اگر به دنبال کاری خاص و منحصر به فرد باشید آن دسته از انگشترهای ازدواج که طراحی درباری دارند جالب توجه خواهد بود.

اهمیت: حلقه یا انگشتر ازدواج دایره ای نامتناهی را نشان می دهد که نمی توان نقطه پایانی را در آن دید؛ به همین علت است که انگشتر ازدواج نمایانگر بی انتهایی شور و عشق دو نفر به یکدیگر تا پایان زندگی آنها است.

 

 

۶ حلقه یادبود

اغلب برای یادبود چندمین سالگرد یک ازدواج پا بر جا و همچنان پر عشق به همسر حلقه ای هدیه داده می شود تا آن را در مجاورت انگشتر اصلی ازدواج به دست کند. بیش از هر چیز دیگر منظور از هدیه این انگشتر یادآوری دوام و ثبات یک ازدواج است. زوج ها به طور معمول انگشتر یادبود را در اولین، پنجمین، بیستمین و همچنین بیست و پنجمین سالگرد ازدواج به یکدیگر هدیه می دهند. هرکدام از این سال ها در زندگی یک زوج اهمیت خاص خود را دارد و پیمان ازدواج را باری دیگر حاضر می کند. در انتخاب طرح و شکل انگشتر یادبود افراد سلیقه های متفاوتی دارند و نمی توان طرح ثابت و ویژه­ ای را برای آن برشمرد اما زوج ها اکثراً حلقه هایی با نگین­ های متعدد (الماس و یا نگین های دیگر) را بر انواع دیگر ترجیح می دهند.

اهمیت: این انگشتر یا حلقه می تواند نمادی از تداوم عشق و همچنین یادآوری کننده میزان تعهد و پایبندی دو طرف به یکدیگر پس از ازدواج باشد. پس از گذشت سالیان دراز هدیه این حلقه شور و عشق روز اول ازدواج را دوباره در خاطرات زنده می کند و همگان را از پا بر جا ماندن پیمانی که زوج در آن روز با یکدیگر بسته اند مطمئن و شادمان می سازد.

 

 

۷ انگشتر سنگ تولد

در میان تنوع و گستردگی زیاد انگشترها بایستی به یک نوع انگشتر دیگر نیز اشاره داشت که بیش از سایر نمونه های انگشتر از ارزش خانوادگی برخوردار است. بر این انگشتر خاص بطور معمول سنگ یا سنگ هایی به عنوان نگین کار شده است که ماه تولد یکی یا حتی تمامی افراد خانواده را نشان می دهد. سنگ های مختلف با خواص ویژه خودشان هر کدام متناسب با ماه تولد فرد مورد نظر بر انگشتر کار می شوند. به همین دلیل انگشتر های ماه تولد را می توان به هر کدام از اعضای خانواده هدیه داد؛ بطور مثال یک خانم می تواند از این انگشتر برای یادبود تولد فرزند زیبایش، همسرش و یا حتی تولد خودش استفاده کند. البته در اکثر مواقع رسم بر این است که این انگشتر در مناسبت هایی نظیر حمام زایمان یا سیمونی به مادر بچه نو رسیده هدیه داده می شود.  

اهمیت: انگشتر های سنگ تولد با نگینی از سنگ های مختلف که هر کدام رنگ و خواص مخصوص خود را دارند ساخته می شوند. این سنگ ها بر اساس ماه تولد در نقشه طالع بینی افراد معنا و اهمیت خاص خود را دارا هستند. افرادی که از این انگشتر استفاده می کنند معتقدند که سنگ حاضر بر نگین انگشتر می تواند به دفع انرژهای بد و منفی از آنها یا عزیزان شان کمک کند و در مقابل به کمک خواص طالعی موجود در طبیعت سنگ  ها از بخت خوب، شادکامی و سلامتی برخودار گردند.

 

 

آنچه تا بدینجا گفته شد انواع اصلی انگشتر ها بود که هر یک معنا و کابرد منحصر به فرد خودشان را به نمایش می گذاشتند. البته که می توان انواع دیگری از انگشترها را با کاربردهای بسیار متفاوت بر شمرد اما آنچه از اهمیت اساسی برخوردار است آن است که انگشترها از هر نوعی که باشند (انگشتر نامزدی، عقد، ازدواج و …) از اهمیت چشمگیر و جایگاه ویژه ای در زندگی روزمره ما برخوردار هستند. آنها نمادی از وضعیت روابط زندگی مان و البته عشق و علاقه و وفاداری ما نسبت به کسانی هستند که دوست شان داریم. گالری ساعت چی در پایان امیدوار است که برای شما در توضیح اهمیت انواع مختلف انگشتر و همچنین توضیح معانی و کاربردهای مختلف آن مفید واقع شده باشد.